agoonny
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

agoonny

download .
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 BMW-FIAT, bashkojnë forcat

Go down 
AuthorMessage
niki

niki


Posts : 23
Join date : 2009-07-16

BMW-FIAT, bashkojnë forcat Empty
PostSubject: BMW-FIAT, bashkojnë forcat   BMW-FIAT, bashkojnë forcat I_icon_minitimeSat Jan 23, 2010 2:14 pm

Gazeta pohon se BMW (e cila zotëron Mini-n) dhe Fiat dhe janë duke bashkëpunuar në zhvillimin e një vargu të makinave që do të jenë në dispozicion me makina elektrike dhe benzinë ultra të kursyer, të cilët do të tejkalojnë rregulloret për lirimin e gazërave të Bashkimit Evropian.
Atraksioni i lidhjes në mes këtyre dy kompanive është i qartë: Një mekanikë bazë mund të përdoret në Mini dhe struktura e BMW Isetta - e cila ka qenë aktuale vitin e fundit - dhe emrin e famshëm të Fiat Topolino. Fakti që Fiat do të jetë ndoshta në gjendje për të shitur modelin e saj edhe në SHBA nëpërmjet partneritetit me Chrysler vetëm sa vë krem mbi tortë.

Mini-E i tanishëm përdor një motor elektrik dhe një grumbull baterish në pjesën e karrigeve të prapme, kështu që është e drejtë të themi se modelet e ri elektrik të Mini, Topolino dhe Isetta do të jenë diç më ndryshe, që do të thotë jo aq të Mini-E. Natyrisht, viti 2009 është koha ideale për BMW-në të zbuloj gjeneratën e re të Mini-t, pasi që është këtë vit është përvjetori i 50-të i punës së gjeniut automotiv Alec Issigonis.

MINI erdhi si rezultat i rritjes së çmimeve të derivateve të naftës që u përcollën gjatë Krizës së Suezit dhe e detyroi kryesuesin e prodhuesit më të madh britanik BMC të zhvilloj një mini veturë të vërtetë duke fyer veturat miniatureske të atëhershme ku ishte edhe Isseta.

Për më shumë detaje, na duhet të presim gjerë në hapjen e Frankurt Motor Show 2009 më 15 shtator ku BMW apo FIAT mund të na prezantojnë prototipet e para të këtij projekti gjigand. /ipko.net/
Back to top Go down
 
BMW-FIAT, bashkojnë forcat
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
agoonny  :: .::Auto::. :: Të rejat nga Auto-
Jump to: