agoonny

download .
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 Ekuilibri acido-bazik dhe veshka

Go down 
AuthorMessage
beniPosts : 30
Join date : 2009-07-05

PostSubject: Ekuilibri acido-bazik dhe veshka   Mon Nov 02, 2009 2:08 pm

Per studentet e mjeksise dhe me gjere.

Termat jane te thjeshtuara. Kesh5tu qe e mirepres edhe ndonje shpjegim me te gjere shkencor.

Aidi karbonik eshte nje acid i paqendrueshem dhe shpejt shperbehet ne jone H+ dhe mbetje acide HCO3-.

Dihet qe jonet H+ jane pergjegjse per rritjen e aciditetit te gjakut, dhe ne te kundert rritja e HCO3 e rrit PH ne gjak.

Keto jone shkembehen ne nivelin e tubulave te nefronit. Me sa jone H+ shkembehet HCO3- ?

Dhe si shpjegohet?
Back to top Go down
View user profile
 
Ekuilibri acido-bazik dhe veshka
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
agoonny  :: Shkencat Natyrore dhe Matematika :: Mjekësia / Medicine-
Jump to: