agoonny

download .
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 njohuri per semundje e ........

Go down 
AuthorMessage
beniPosts : 30
Join date : 2009-07-05

PostSubject: njohuri per semundje e ........   Mon Nov 02, 2009 2:01 pm

A08042004
Paludisme
Le paludisme eshte nje semundje parazitere shume e perhapur ne regionet tropikale.
Kjo eshte nje semundje e vjeter e mendohet se edhe njeriu prehistorik ka vuajtur nga kjo
Ne ditet tona 500 milion njerez jane te infektuar ne bote e nga keto 2.5 milion vdesin ne vit e 1 milion jan femije.
Njeriu infektohet nga bickimi i nje mickonje ( femel) te infektuar qe quhet anofel.
Egzistojne 4 loje parazitesh qe quhen ne latinisht:
Plasmodium falsiparum (me i rezikshmi)
Plasmodium vivax ( me i perhapuri )
Plasmodium malaria
Plasmodium ovale ( me pak i njohur.)

Evolimi i semundjes e siptomat e njeriut jane:

Mbasi mickonja ka trasmetuar tek njeriu kete parazit protozoere, ai strehoet ne melçi ku qendron 7 deri ne 15 dite e ketu gjithashtu shumohet. Pastaj parazit fiton rruazat e kuqe dhe i shkatron ato duke shkaktuar keshtu nje anemie te thesuar tek njeriu e nje temperature shume te larte, ne rraste te rralla njeriu bien ne koma ose mund te kete disa demtime ne pjesen e trurit.

Trajtimi i semundjes
Ne ditet tona egzistojne ilaçe qe mund te sherojne kete semundje
por ne disa vende ku parazit po krijon resistence kundra trajtimit qe i behet.
Menura me e mire eshte per personat qe punojne ose vizitojne keto zona te rrezikshme te fillojne trajtimin me nje ilaç 1 muaj para vizites ne keto zona e gjithashtu te mbrohen ne maksimum nga bickimi i miçkonjave.
Medikamentet jane:
Mefloquine emri komersjal eshte Lariam
Cloroquinine emri komercjal eshte Nivakine


Egzistojne edhe ilaçe te tjera per kete ju keshilloj qe para se te beni plane qe te vizitoni vendet mahnitese te afrikes apo amerikes se jugut ose azis te keshilloheni me mjekun ose farmacistin tuaj.
Back to top Go down
View user profile
 
njohuri per semundje e ........
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Emrush Bejtullahu: Njohuri mbi aftësinë e kufizuar dhe rehabilitimi (I)

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
agoonny  :: Shkencat Natyrore dhe Matematika :: Mjekësia / Medicine-
Jump to: