agoonny

download .
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 Te pergjithshme rreth Biologjis

Go down 
AuthorMessage
agoonny
Admin
avatar

Posts : 192
Join date : 2009-06-25

PostSubject: Te pergjithshme rreth Biologjis   Tue Oct 27, 2009 1:52 pm

1 Bazat e azotuara te ADN jane

Adenina
Guanina
Citozina
Timina

2 - Uracili eshte baze e azotuar qe takohet te ARN m dhe nuk takohet te ADN

3 - Gjeni ndertohet nga ADN

4 - Aleli eshte forme alternative e nje gjeni.

5 - Gjeni eshte pjese e ADN pergjegjese per transmetimin e nje tipari.

6 - ADN ndodhet ne Berthame e ne Mitokondri

7 - ADN ndryshon nga ARN .. nga nje prej baza te azotuara.

8 - ARN i ndodhet ne Berthame

9 - Gameti femeror i nje lloji shtazor ka nje numer haploid kromozonesh.

10 - Dukuria e pranise se nje numri kromozonesh me te madh se 2n dhe sa nje shumefish i numrit n emerohet Poliploidi.

11 - Nje individ quhet homozigot per nje tipar te dhene nqse per kete tipar ka dy alele te njejte.1 - Semundja e malarjes shkaktohet nga plazmodiumi i malarjes

2 - Kodi gjenetik permban instruksionin per renditjen e aminoacideve ne proteine.

3 - Ne spermatozoidin e njeriut ndodhen nje kromozon Y

4 - Tek njeriu individi femer ndryshon nga individi mashkull sepse ne perberjen kromozoike te tij ai ka nje kromozon Y

5 - Kromozonet e seksit jane te pranishme ne
qilizat veze
ne spermatozoide

6 - Numri i kromozoneve te zigota e njeriut eshte diploid

7 - Hemofilia eshte semundje qe takohet kryesisht tek meshkujt.

8 - Ne nje familje e cila ka kater vajza, pritet te linde femija e peste. Mundesia qe ky femije te linde djale eshte 50 %

9 - Probabiliteti per te qene i semure nje femije i lindur nga dy prinder, mbartes te nje semundje tresheguese recesive eshte 25%

1 - Astigmatizmi eshte crregullimi i te shikuarit

2 - Siperfaqa e lekures se trupit arrin deri ne 2 m katror

3 - Hormoni Adreno- kortikotrop prodhohet nga adenohipofiza

4 - trashesia e lekures se njeriut luhatet ne 0,5- 5 mm

5 - Gjendrat qe prodhojne hormone jane
hipofiza
tiroidia
vezoret
neurohipofiza
termisheza

6 - Ne zhvillimin fizik te organizmit ndikojne hormone te prodhuara ngagjendrat e meposhtme
Hipofiza
Tioridia
Gjendrat seksuale

7 - Ne zhvillimin seksual te njeriut ndikojne hormonet te prodhuara nga
gjendrat
seksuale
hipofiza
tiroidiaHormoni i rritjes GH i cili ndikon ne procesin e rritjes se kockave dhe muskujve si dhe ne proceset metabolike prodhohet nga adenohipofiza

2 - Hormoni kunder urinimit ADH prodhohet nga neurohipofiza

3 - Estratioli eshte hormon qe prodhohet nga vezorja

4 - Kifoza eshte nje semundje e shtylles kurrizore e cila pasqyrohet me e dale

5 - Fortesia e kockave eshte e lidhur me kriperat e karbonatit dhe fosfatit te kalciumit
Back to top Go down
View user profile http://agoonny.albanianforum.net
 
Te pergjithshme rreth Biologjis
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Një orë mësimi në një shkollë të mesme amerikane, rreth krijimtarisë së shkrimtares Kozeta Zylo

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
agoonny  :: Shkencat Natyrore dhe Matematika :: Biologjia / Biology-
Jump to: