agoonny

download .
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 Perdorimi i komandes Shell() ne VB 6

Go down 
AuthorMessage
niki

niki

Posts : 23
Join date : 2009-07-16

PostSubject: Perdorimi i komandes Shell() ne VB 6   Tue Oct 27, 2009 1:46 pm

ne ket tuto kina me programu ni program i cili hap programe tjera duker perdorur komanden "Shell"
pe krijojna nja te thjesht veq sa me ju dhene bazen e komandes shell

shkoni ne visual basic e hapni nje projekt te ri...dhe ne Form1 insertoni nja 4 butona sa per fillim

dhe ne te duket keshtu Form1 me 4 butonat:

butonave ja leni titullin-Caption keshtu siq kam ber un

Command1 ne Notepad
Command2 ne Wordpad
Command3 ne MS-WORD
Command4 ne MS-EXCELtani insertojm ket kod::

Kodi:
Private Sub Command1_Click()
Shell ("C:\windows\notepad.exe")

End Sub

Private Sub Command2_Click()
Shell ("C:\Program Files\Windows NT\Accessories\wordpad.exe")

End Sub

Private Sub Command3_Click()
Shell ("C:\Program Files\Microsoft Office\OFFICE11\winword.exe")
End Sub

Private Sub Command4_Click()
Shell ("C:\Program Files\Microsoft Office\OFFICE11\excel.exe")
End Sub
Back to top Go down
View user profile
 
Perdorimi i komandes Shell() ne VB 6
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
agoonny  :: Bota e Informatikes :: Programimi Kompjuterik-
Jump to: