agoonny

download .
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 Renditja e Star Menus sipas Alfabetit

Go down 
AuthorMessage
agoonny
Admin
avatar

Posts : 192
Join date : 2009-06-25

PostSubject: Renditja e Star Menus sipas Alfabetit   Tue Oct 27, 2009 8:59 am

Kur instaloni një program i ri për një përdorues kjo nuk e gjejn vendin e vet alfabetik në Start menu hierarki menjëherë. Nëse përdoruesit e kan Classic Start menu ata mund të ri-alfabetizojn manualisht nga kjo e drejtë-klikoni taskbar dhe duke zgjedhur Properties klikoni butonin Customize Rendit dhe klikoni butonin Classic Start Menu. Me stilin e Windows XP Start menu, megjithatë, ju nuk keni një ekuivalent button. Për të bërë gjithmonë Windows listën alfabetike hiqni autorizimet nga regjistri kyçeqë kontrollon lloj mënyrë për Start menu. Për ta bërë këtë shkoni te:

shko Start> Run> regedit dhe OK pastaj shfleto
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\MenuOrder

me tast te dyt te mausit ne MenuOrder shkojm Permissions... Pastaj klikojm ne butonin Advanced Deselektojm Inherit From Parent The Permission Entries That Apply To Child Objects pas kesaj shfaqet Dritarja per dialog klikojm ne butonin Copy pas kesaj Grupeve dhe Userave ju len vetem leje Leximi Read te Rubrika Allow tiko ne pjesen Read kliko OK she shiko se si ne Star Menu > All Programs jan te renditura te gjitha sipas Alfabetit
Back to top Go down
View user profile http://agoonny.albanianforum.net
 
Renditja e Star Menus sipas Alfabetit
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
agoonny  :: Bota e Informatikes :: Sisteme Operative-
Jump to: