agoonny

download .
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 Celulari i ri do të hap dyert e automjetit

Go down 
AuthorMessage
toniPosts : 13
Join date : 2009-07-17

PostSubject: Celulari i ri do të hap dyert e automjetit   Mon Oct 26, 2009 2:17 pm

Telefoni i ri celular japonez automatikisht do të hap dyert e automjeteve të pronarëve të tyre dhe vozitësit do të mund të ndezin motorin pa përdorur çelësin.

Telefoni është produkt i kompanisë Sharp Corp. derisa gjatë përpunimit të tij është përdorur teknologjia të cilën më herët e ka zhvilluar kompania Nissan Motor. Kjo teknologji e cila është emëruar “Çelësi inteligjent” i mundëson vozitësit që të hyj në automjet dhe të ndez motorin pa pasur nevojë të përdorë çelësin.

Sistemi i ashtuquajtur i ndjeshmërisë, me të cilin, siç porosisin nga Nissan, janë pajisur mbi një milion automjete në Japoni, mundëson këto veprime “abrakadabra”. Në fakt, kur çelësi përkatës është në afërsi, sistemi “e ndjen” praninë e tij dhe automatikisht hap dyert, që pasi të futet çelësi në brendësinë e automjetit të ndez edhe motorin.

Telefoni japonez është i bazuar pikërisht në teknologjinë e përmendur, dhe ky sistem do të mund të punojë në rrjetin e operatorit më të madh të telefonisë mobile në Japoni NTT DoCoMo Inc, njofton AP.

Nga kompania Sharp porosisin që telefoni dhe teknologjia do të paraqiten në konferencën e madhe të teknologjive CEATEC, mbajtja e së cilës është paralajmëruar për javën e ardhshme në Japoni.

Paraqitja e “telefonit magjistar” në treg pritet të ndodhë në pranverën e vitit 2009.
Back to top Go down
View user profile
 
Celulari i ri do të hap dyert e automjetit
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
agoonny  :: Games :: Mobile Games-
Jump to: