agoonny

download .
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 Baticat-zbaticat dhe valet

Go down 
AuthorMessage
agoonny
Admin
agoonny

Posts : 192
Join date : 2009-06-25

PostSubject: Baticat-zbaticat dhe valet   Mon Oct 26, 2009 9:41 am

Batica e zbatica ose ose ngritja dhe ulja e nivelit te ujit paraqet levizjen e ujit te detit nen influencen e veprimit te terheqjes se gravitetit te Diellit dhe te henes .Ngritjen en nivelit te detit e quajm batic ndersa uljen zbatic.Amplituda ma e madhe eshte shenuar ne evrop ne lumin severen ne britanin e madhe afro 17metra ndersa ne detin adriatik ne rijek 47 cm etj

Vala ka 4 elemente:
Lugun e vales - Pika me e ulet e vales
Bregun e vales - Pika me e larte e vales
Lartësine e vales - Ndryshimi mes pikës më te ulët dhe më te lartë
Gjatesine e vales - Dsitanca mes dy lugjeve te vales
Back to top Go down
View user profile http://agoonny.albanianforum.net
 
Baticat-zbaticat dhe valet
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
agoonny  :: Shkencat Natyrore dhe Matematika :: Gjeografia / Geography-
Jump to: