agoonny

download .
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 Kuptimet e emrave të shteteve

Go down 
AuthorMessage
agoonny
Admin
agoonny

Posts : 192
Join date : 2009-06-25

PostSubject: Kuptimet e emrave të shteteve   Mon Oct 26, 2009 9:38 am

*Emri I bahameve ne arabishte do te thote ”dy detet”.

*Emri I shtetit te komorosit rrjedh nga arabishtja qe do te thote “ishulli I hënës”.

*Emri angli rrjedh nga anlglishtja e vjeter “England” qe do te perkthehej ne shqip do te kishte kuptimin “vendi I engjejve”.

*Emri I gjilbraltarit rrjedh nga arabishtja dhe ka kuptimin “mali I tarikut “.

*Ne gjuhen vendesve , Guatamala do te thote “vendi I shume bredhave “.

*Hondurasin e emroi kështu kristofo kolombo ,qe ne spanjishte d.m.th “thellesite”.

*Emri iran do te thote vendi I “arianeve”.

*Xhamajka ne indishte ka kuptimin vendi I “drunjve dhe ujit”.

*Emri I kirgisiz ne gjuhen vendes do perkthehej “vendi I dyzet fiseve”.

*Emri I lihtenshtajnit ne gjermanishten e vjeter do te kishte kuptimin “guri qe shkelqen”.

*Emri luksemburg rrjedh nga dy fjalet te gjuhve te ndryshme qe pot e perktheheshin do te tingllonte si “keshtjelle e vogel”.

*Greket e vjeter malten e quanin melita qe d.m.th. “mjalte”.

*Ne gjuhen e vendesve te lashte , norvegji do te thoshte “rruga veriore “.

*Sri lanka ne sanskritishte kishte kuptimin “ishulli madheshtore”.

*Sudan ne arabishte ka kuptimin “vendi I zezakeve “.

*Emri I turqise ne gjuhen vendees ka kuptimin “fort”.
Back to top Go down
View user profile http://agoonny.albanianforum.net
 
Kuptimet e emrave të shteteve
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
agoonny  :: Shkencat Natyrore dhe Matematika :: Gjeografia / Geography-
Jump to: