agoonny

download .
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 Disa veqori nga Gjeografia

Go down 
AuthorMessage
agoonny
Admin
agoonny

Posts : 192
Join date : 2009-06-25

PostSubject: Disa veqori nga Gjeografia   Mon Oct 26, 2009 9:36 am

Malet me te larta ne ballkan jane:alpet shqiptare dhe kane 13 maja me mbi 2.500metra lartsi dhe siperfaqe 2.240km

Rruga me e vjeter ne ballkan ka qene via egnatia (via egnacia)

Maja me e lart ne bote eshte mount everest me 8882m,gjendet ne nepal

Mali me I lart ne kosove eshte gjeravica me 2.656m lartsi

Maja e korabit eshte maja me e lart ne shqiperi me 2.763m lartsi

Novoberda eshte quajtur mali I argjentit e me vone kodra e re

Ne toke egzistojn 4 Oqeane dhe 56 dete qe se bashku formojn detin botror I cili perfshin 71% te siperfaqes se pergjithme te tokes (361mil.km2)

Oqeani me I madh eshte oqeani I qete ,pastaj Oqeani atlantik,Indian ,dhe I ngrir I veriut

Per nga sasia e kripes me shume ka deti I kuq ndersa me pak deti baltik

Lumi me I gjate ne bote eshte nili me gjatsi 6.671km qe gjendet ne afrik

Lumi amazon eshte I vetmi lum qe nuk ka te ndertuar asnje ure mbi te

Kina eshte shteti me I madh ne bote per nga numri I banoreve me (1miliard e 223mil.banor) ne mesjete quhej katai

Rusia eshte shteti me I madh per nga siperfaqja me 17,075,000km2

Ishulli me I madh eshte ne atlantikun verior (grenlanda) me 2.6milion km2

Ishulli me I madh ne detin mesdhe sicilia me 2.5874km2
Back to top Go down
View user profile http://agoonny.albanianforum.net
 
Disa veqori nga Gjeografia
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
agoonny  :: Shkencat Natyrore dhe Matematika :: Gjeografia / Geography-
Jump to: