agoonny

download .
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 150 mijë shqiptarë vuajnë nga impotenca

Go down 
AuthorMessage
agoonny
Admin
avatar

Posts : 192
Join date : 2009-06-25

PostSubject: 150 mijë shqiptarë vuajnë nga impotenca   Mon Oct 26, 2009 7:19 am

Një pjesë e mirë e meshkujve shqiptarë janë impotentë. Pavarësisht se njihen si të zotë, të aftë të fortë, pothuajse 150.000 prej tyre, vetëm në Shqipëri, nuk janë të aftë të kryejnë marrëdhënie seksuale.
Por, problemi tek këta persona nuk është vetëm pamundësia e kryerjes së aktit seksual por edhe kurimi i kësaj sëmundjeje. Një studim i kryer nga mjekët shqiptarë, është bërë publik pikërisht në javën e urologjisë, ku thuhet se 80 për qind e këtyre pacientëve, nuk shkojnë tek mjeku pasi kanë turp.

Shifrat e nxjerra nga studimi i kryer në Shqipëri tregojnë pothuajse të njëjtat nivele të sëmundjes ashtu sikurse edhe vendet e tjera evropiane, por ajo që nuk përputhet është neglizhenca e sëmundjes dhe mosmjekimi i saj në stadet e hershme.

Sipas ekspertëve, problem mbetet shifra 80 për qind e këtyre meshkujve, të cilët i kanë këto probleme, nuk kërkojnë ndihmë mjekësore për t’u trajtuar.

“Nga këto pacientë 80 për qind prej tyre nuk kërkojnë ndihmë mjekësore. Nuk duhet të kuptojmë me impotencë një gjë fare - fare të abandonuar, por mund të ketë shenja të pakta, ku fillon me vonesë ereksioni, nuk përfundon akti seksual. Këto janë shenja pararendëse por që e japin sinjalin parë për të çuar pacientin tek mjeku”, ka pohuar Mustafa Xhani, shefi i Shërbimit të Urologjisë në Qendrën Spitalore të Universitetit të Tiranës.

Çdo mashkull mbi të 50-at është i rrezikuar për t’u prekur nga sëmundja e prostatës. Duhet domosdoshmërish që pas kësaj moshe kjo kategori t’iu nënshtrohet analizave diagnostikuese. Problemet impotencës mund të shfaqen që herët të ndikuara nga një serë faktorësh si të brendshëm dhe të jashtëm, stresi, konsumi i alkoolit dhe i duhanit ashtu edhe probleme të tjera shëndetësore që lidhen me to. Po kështu, edhe sëmundjet e rënda kronike që mund të ketë një person, ndikojnë në kryerjen e një marrëdhënie seksuale të rregullt. /KohaJonë/Telegrafi/

Të dhëna

* 1 në 10 meshkuj shqiptarë vuan nga impotenca

* 80 për qind prej tyre nuk kurohen

* 150 mijë shqiptarë nuk janë të aftë të kryejnë marrëdhënie seksuale

* 110 mijë meshkuj nuk shkojnë tek mjeku sepse kanë turp

* 4 lloj sëmundjesh kronike ndikojnë në shfaqjen e impotencës

* 3 faktorë të jashtëm ndikojnë në shfaqjen e impotencës
Back to top Go down
View user profile http://agoonny.albanianforum.net
 
150 mijë shqiptarë vuajnë nga impotenca
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Plisi shqiptar- Lashtësia e kapeles bardhë-PLISIT
» Përse Enver Hoxha e kritikonte Çe Guevarën
» Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike
» Sylejman Aliu:Përse Dik Marti nuk përmend krimet serbe mbi shqiptarët?
» Niko Stylos: Gjuha e ilirëve – gjuhë e shqiptarëve

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
agoonny  :: Shkencat Natyrore dhe Matematika :: Mjekësia / Medicine-
Jump to: