agoonny

download .
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 Nga testi kombtar(Semi Matura)Actions !

Go down 
AuthorMessage
agoonny
Admin
avatar

Posts : 192
Join date : 2009-06-25

PostSubject: Nga testi kombtar(Semi Matura)Actions !   Sun Oct 25, 2009 11:19 am

1. Nje munges e vitamines A ne organizmin e njeriut shkaktohet semundja e quajtur:

A. terri i pulave
B. beri-beri
C. rahitisi
D. skorbuti

2. Fara e rrumbullaket e bizeles eshte dominante ndaj fares se rrudhur. Nese kryqezohet bizelja me fare te rrumbullaket (AA) me bizelen me fare te rrudhur (aa) , sa do te jete perqindja e farave qe dominojn ne gjeneraten F1 ?

A. 50% te rrudhura dhe 50% te rrumbullaketa
B. 100% te rrumbullaketa
C. 100% te rrudhura
D. 75% te rrumbullaketa dhe 25% te rrudhura

3. Ne situata te aktivitetit sportiv , gezimit , hidherimit dhe frikes puna e organeve te qarkullimit dhe te frymarjes pershpejtohet nen veprimin e:

A. Sistemit nervor parasimpatik
B. sistemit nervor periferik
C. Sistemit nervor simpatik
D. Sistemit nervor ndijor

4. Me termin popullatë nenkuptojm :

A. Bashkesine e individeve te llojeve te ndryshme
B. Bashkesine e individeve te llojit te njejte
C. Boten e gjalle te nje vendbanimi
D. Trungun evolutiv te shtazeve

5. " Lidhen per eshtra , ne qeliza kane shum berthama , punojn nen kontrollin e vullnetit tone. "
Pohimet e shenuara me lart kan te bejne me:
A. Muskujt e lemuar
B. Muskujt e zemres
C. Muskujt e strijuar
D. Muskujt e zorres

6. Cila eshte renditja e sakt e pjesve te veshkes prej se jashtmi drejt anes se brendshme

A. Legeni veshkor --> korja veshkore --> palca veshkore
B. Legeni veshkor --> palca veshkore --> korja veshkore
C. Korja veshkore --> Legeni veshkor --> palca veshkore
D. Korja veshkore --> palca veskhore --> Legeni veshkor

Zgjidhje
1.A
2.B
3.C
4.B
5.C
6.D.
Back to top Go down
View user profile http://agoonny.albanianforum.net
 
Nga testi kombtar(Semi Matura)Actions !
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
agoonny  :: Shkencat Natyrore dhe Matematika :: Biologjia / Biology-
Jump to: