agoonny

download .
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 U zbulua origjina e smundjes AIDES(sida)Actions !

Go down 
AuthorMessage
agoonny
Admin
avatar

Posts : 192
Join date : 2009-06-25

PostSubject: U zbulua origjina e smundjes AIDES(sida)Actions !   Sun Oct 25, 2009 11:01 am

Pere here te pare nje grupe shkenctaresh nga nje afrika e jugut ia arriti te zbuloje origjinen e kesaj semundje ngjitese qe e kaploi boten.

Rezultatet tregojn se kjo smundje ka ardhur permes kontaktit te njerzvz me perzirjen e viruseve me majmunin te cilin ne afrike e konsumojn ende popullsia.
Ka mundesi qe virusi eshte bartur tek njeriu qysh me mija vjete kur djate gjuetise njerzit kan marrur plage dhe ne kontakt me gjakun e majmunit ka shkaktuar deformimin e gjeneve tek njeriu e qe me von ne kohen moderne afrikanet te cilet jan bartur si skllaver sidomos ne kontinentin e ri kan bartur kete virus me vete dhe ne kontakt me te bardhet(mardhenje seksuale) kan shpernda virusin e panjohur deri tani.
Tani shkencetaret shpresojn se me kete zbulim do ia arrijn me shpejt te gjejn nje vaksinim kunder kesaj smundje vdekjepruese.
Back to top Go down
View user profile http://agoonny.albanianforum.net
 
U zbulua origjina e smundjes AIDES(sida)Actions !
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Plani “Patkoi” u zbulua nga Bullgaria

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
agoonny  :: Shkencat Natyrore dhe Matematika :: Biologjia / Biology-
Jump to: